Ikona datum 09.11.2017    

Każdy debiut to wielkie wyzwanie. Nie da się przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć. Z pewnością podobne obawy towarzyszyły naszym kolegom z Francji, zaangażowanym w organizację konferencji Transvalor International Simulation Days. Pomimo wcześniejszych doświadczeń związanych z corocznymi spotkaniami użytkowników oprogramowania FORGE oraz THERCAST ta konferencja była czymś zupełnie innym. Ponad 150 uczestników, 60 prezentacji i mnóstwo ciekawych tematów  rozmów kuluarowych – wiele działo się przez te 3 dni w Nicei.


Trafny wybór

Pisząc o konferencji myślę, że warto rozpocząć od miejsca, w której się ona odbywała. Nicea i Lazurowe Wybrzeże to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc na południu Europy. Dzięki temu atmosfera konferencji była niesamowita – wystarczyło w trakcie przerwy kawowej wyjść z budynku, aby znaleźć się na brzegu Morza Śródziemnego i delektować się jesiennym słońcem i błękitem wody. Myślę, że każdemu z uczestników dodawało to energii, szczególnie po długich obradach. A te odbywały się w komfortowych warunkach w hotelu NEGRESCO. Do dyspozycji uczestników oddano dwie duże sale konferencyjne oraz wspaniałe lobby nazywane Royal Lounge, gdzie odbywały się przerwy oraz posiłki.


Tak witał uczestników konferencji Hotel Negresco w Nicei

Co się wydarzyło w trakcie konferencji?

Najważniejsza była merytoryczna warstwa konferencji. Obejmowała ona prezentacje i referaty związane z każdym z programów, znajdujących się obecnie w ofercie firmy TRANSVALOR tj. FORGE®, THERCAST®, COLDFORM®, REM3D®, TRANSWELD® oraz DIGIMU®. Dzięki temu uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z całym spektrum możliwości i zastosowań naszych programów do symulacji. Jednocześnie stawali przez dużym wyzwaniem – część sesji plenarnych odbywała się równolegle, co wymagało dokonania wyboru tych referatów, które były szczególnie interesujące dla poszczególnych uczestników. Aby ułatwić ten wybór organizatorzy przygotowali ciekawe rozwiązanie – dedykowaną „ścieżkę”, którą powinni podążać przedstawiciele wybranych sektorów: motoryzacyjnego, lotniczego oraz energetycznego. I wiele osób z tej sugestii skorzystało. Referaty, który zostały przedstawione w ciągu 3 dni trwania konferencji można podzielić na trzy kategorie: pierwsza z nich obejmuje tematykę związaną z obecnym stanem wiedzy i możliwości oprogramowania, w drugiej znalazły się te, które poruszały kwestie rozwoju oprogramowania, zarówno w bliższej jak i dalszej przyszłości, zaś trzecia grupa referatów to te, które prezentowały rzeczywiste wykorzystanie oprogramowania do rozwiązywania problemów, z jakimi codziennie borykają się nasi klienci.


Na frekwencję w trakcie kolejnych sesji nie można było narzekać

Wszyscy, którzy mieli okazję wysłuchać referatów dotyczących obecnych możliwości jak i dalszego rozwoju oprogramowania, mogli przekonać się, że TRANSVALOR stara się nadążyć za rozwojem technologii i potrzebami swoich klientów. Z tych względów m.in. oprogramowanie FORGE® jest rozbudowane o moduł związany z elektromagnetyzmem, tak aby poprawnie symulować takie procesy jak nagrzewanie indukcyjne czy spęczanie elektryczne. Z kolei THERCAST® coraz szerzej jest wykorzystywany w procesach odlewania do form m.in. nisko i wysokociśnieniowego oraz odlewania z traconym modelem.  W programach COLDFORM® i THERCAST® zaimplementowano nowy interfejs użytkownika, tak aby ich użytkowanie było łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Nowa wersja oprogramowania DIGIMU® ma posiadać możliwość prognozowania mikrostruktury materiału w oparciu o modele rekrystalizacji dynamicznej, co powinno pozwolić na rozszerzenie zakresu zastosowań tego programu.


Ważna jest współpraca

Osobiście bardzo cenię referaty, które prezentują wdrożenia i wykorzystanie naszego oprogramowania wśród naszych klientów. Pomimo ograniczeń związanych m.in. z tajnością pewnych danych czy informacji, są to prezentacje bardzo ciekawe i pouczające. W tym roku zaliczyłbym do nich z pewnością referat hiszpańskiej Alcorta Group, dotyczący kucia matrycowego na młotach, prezentację francuskiej firmy Saint Jean Industries związaną z prowadzeniem symulacji odlewania niskociśnieniowego w programie THERCAST® oraz referat przedstawiciela grupy ARAI z Indii na temat poprawy jakości wykonywanych odkuwek, dzięki zastosowaniu oprogramowania FORGE®. Część z tych referatów została nam udostępniona w formie pliku PDF, więc gdyby ktoś z Państwa chciał zapoznać się z ich treścią zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.


Prezentacja możliwości wirtualnej rzeczywistości - stanowisko firmy Ceetron

Kolejnym szeroko poruszanym aspektem w trakcie konferencji jest stałe rozszerzanie współpracy pomiędzy TRANSVALOR a innymi producentami oprogramowania, dzięki czemu możemy zaoferować naszym klientom rozwiązania, które wychodzą poza typowe zastosowania oprogramowania do symulacji numerycznych. Mówimy tu m.in. o oprogramowaniu CADdoctor firmy Elysium, dzięki któremu każdy model geometryczny będzie wolny od błędów, bazie danych JMatPro firmy Sente, która zapewnia dane materiałowe do symulacji dowolnego procesu technologicznego czy pakiecie Z-Set umożliwiającym zaawansowane analizy wytrzymałościowe, ściśle połączone w wynikami uzyskanymi w oprogramowaniu TRANSVALOR. Przedstawiciele producentów ww. programów prezentowali je pośród innych wystawców takich jak: Ceetron, Hirschvogel czy Houghton.

Bardzo udane chwile spędzili uczestnicy na uroczystej kolacji, która kończyła pierwszy dzień konferencji. Odbyła się ona w restauracji Castel Plage na plaży przy promenadzie. Dzięki miłej atmosferze, pysznemu francuskiemu jedzeniu i winom oraz muzyce z lat 30 ubiegłego wieku wieczór minął nadspodziewanie szybko.


Wspaniały wieczór w restauracji Castel Plage

Plany na przyszłość

Na zakończenie wszystkich tych, którzy przyjechali do Nicei oraz osoby, które w tym roku nie zdołały tam dotrzeć organizatorzy serdecznie zaprosili na kolejną konferencję Transvalor International Simulation Days, która ma się odbyć za 2 lata. Chcielibyśmy, aby odbywała się ona naprzemiennie ze regionalnymi spotkaniami użytkowników oprogramowania, takimi jak to, na którym mieliśmy przyjemność gościć Państwa w Osieku w tym roku. Tak więc oczekujcie informacji od nas na temat przyszłorocznych planów i rezerwujcie sobie czas w 2019 roku na kolejny wyjazd do Francji.