Ikona datum 29.10.2020    

„Nikt nie jest doskonały” to zdanie kończące jedną z najlepszych komedii wszechczasów „Pół żartem, pół serio” z roku 1959. Przyszło mi do głowy przy okazji przygotowywania tego artykułu dotyczącego nowych funkcji i poprawek do oprogramowania FORGE®NxT. Z racji swojej pracy śledzę zmiany jakie zachodzą w tym oprogramowaniu od 2002 i muszę przyznać, że w ostatnim czasie są one szczególnie dynamiczne. Moi koledzy z firmy TRANSVALOR postawili sobie za cel dalsze udoskonalanie tego produktu. I w ten oto sposób od sierpnia 2020 możemy pracować z nową wersją FORGE®NxT3.1. W tym artykule chciałbym podzielić się pierwszymi wrażeniami z pracy w tej wersji programu i przedstawić kilka najważniejszych zmian. Zapraszam do lektury.


Wygoda użytkownika jest najważniejsza.

Przygotowanie oprogramowania do symulacji zjawisk różnego rodzaju to bardzo skomplikowany proces. Konieczne jest przedstawienie bardzo złożonych zagadnień w taki sposób, aby nie przytłoczyć użytkownika stopniem skomplikowania i ilością dostępnych funkcji oraz opcji. Jednocześnie praca w środowisku oprogramowania powinna być prosta i efektywna. Właśnie w tym kierunku zostały wprowadzone zmiany w wersji 3.1 oprogramowania FORGE®NxT.

Menu kontekstowe dostępne po naciśnięciu prawego przycisku myszy do jedna z tych zmian. Jednym naciśnięciem otrzymujemy dostęp do najbardziej potrzebnych funkcji w trakcie przygotowania swoich projektów. W końcu nie trzeba błądzić kursorem myszy po ekranie, szukając odpowiedniej opcji. Dodatkowo menu to jest w pełni konfigurowalne z poziomu ustawień, więc sami możemy wybrać co nam jest najbardziej potrzebne.

menu kontekstowe
Nowe menu kontekstowe w FORGE®NxT 3.1

Podczas pierwszych prac w FORGE®NxT 3.1 zauważyłem, że bardzo oszczędzam swój czas używając skrótów klawiszowych. Cześć z nich jest powszechnie znana z innych aplikacji, niektórych musiałem się nauczyć z dokumentacji. Hitem jest dla mnie skrót „Ctrl+E” zatwierdzający daną akcję – w końcu, jak wielu innych użytkowników, mogę zapomnieć o słynnym „zielonym ptaszku”:-)

skróty klawiszowe
Jakie skróty klawiszowe mamy do dyspozycji?

Wczytywanie plików do programu też może zabierać czas, szczególnie przy rozbudowanej strukturze katalogów z danymi. Nareszcie można całą tę operację przyśpieszyć i uprościć wykorzystując funkcję „Drag&Drop”. Wystarczy wybrać plik z katalogu na dysku i przeciągnąć go do okna projektu – tak wygląda teraz cała procedura. Szybko i sprawnie. W ten sam sposób możemy postępować np. z plikiem zawierającym już przygotowaną operację kucia – wystarczy ją przeciągnąć do otwartego okna programu, aby znalazła w nowym projekcie.

funkcja Drag&Drop
Działanie funkcji Drag&Drop

Z kolejnej zmiany będą szczególnie zadowoleni bardziej zaawansowani użytkownicy oprogramowania, którzy w swoich projektach wykorzystują specyficzne wartości parametrów procesu np. współczynnika wymiany ciepła czy też współczynnika tarcia. Doczekali się oni narzędzia, które umożliwia na edycję plików, zawierających te dane, bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności korzystania z innych edytorów.


Czas to pieniądz

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że powyższe stwierdzenie w dzisiejszych czasach jest szczególnie aktualne. Wzrost produktywności i efektywności jest wymagany nie tylko na stanowiskach produkcyjnych, ale również w trakcie fazy projektowania i przygotowywania technologii. Dotyczy to również oprogramowania do symulacji procesów.

FORGE®NxT3.1 został przygotowany w ten sposób, aby oszczędzać czas użytkownika na każdym kroku. Skróceniu uległy czasy wczytywania projektu do programu, przygotowania animacji na podstawie gotowych wyników czy ładowania plików zawierających duże ilości danych. Skrócono czas potrzebny na obliczenia w przypadku symulacji procesu nagrzewania indukcyjnego.

Przygotowanie porównania wyników dla różnych wariantów procesu nie wymaga już pracy z każdym z wariantów z osobna. Możliwe jest otwarcie kilku projektów w jednym , podzielonym oknie programu, obróbka danych tylko dla jednego z wariantów i następnie synchronizowanie tego okna z pozostałymi. Finalnym efektem jest wyeksportowanie widoku z kilku symulacji do jednego pliku graficznego, który możemy wykorzystać w prezentacji, artykule etc.

porownanie_procesu
Porównanie różnych wariantów procesu w jednym oknie programu

TRANSVALOR daje również szansę użytkownikowi na lepszą organizację bazy danych programu. Najczęściej używane pliki zawierające dane do symulacji znajdziemy w katalogu „Ulubione”. Mamy również pełną swobodę w tworzeniu własnych katalogów zawierających np. dane dla materiałów, najczęściej używanych w naszej produkcji.

Nowa wersja oprogramowania FORGE®NxT3.1 powinna szczególnie zainteresować użytkowników na co dzień zajmujących się stopami aluminium. Zawiera ona nowe szablony umożliwiające symulację nie tylko procesów kształtowania, ale również obróbki cieplnej stopów aluminium.


Podsumowanie

Wszystkim użytkownikom oprogramowania FORGE®NxT w Polsce mogę gorąco polecić aktualizację do najnowszej wersji NxT3.1. Wasza praca z programem stanie się dużo bardziej efektywna i przyjemniejsza. Jeśli  posiadacie aktywną usługę „maintenance” dla oprogramowania, prosimy o kontakt z naszym konsultantem, aby pozyskać nowy plik licencji, pozwalający na pracę w tej wersji.

Zapraszamy do kontaktu również te osoby i firmy, które zastanawiają się nad możliwością wykorzystania oprogramowania FORGE®NxT. To idealny moment, aby poznać jego zalety, korzystając z  licencji testowej.